Niekiedy narzekamy na pogarszające się samopoczucie. Doskwiera nam wiele dolegliwości i nie wiemy za bardzo jak sobie z tym poradzić. Staramy się nie martwić rodziny, maskujemy objawy i wmawiamy samym sobie, że nic nam nie dolega. Takie postępowanie na dłuższą metę może grozić katastrofą. Co zatem zrobić żeby poczuć się lepiej. Jak o siebie zadbać?
Zrób to dla siebie
Leczenie bywa drogie i nie zawsze przyjemne. Może wiązać się np. z dojazdami na zabiegi czy samodzielnym ćwiczeniem w domu. Wymaga to od nas dużo cierpliwości i samozaparcia. Zdrowie mamy tylko jedno i nie warto na nim oszczędzać. Raz w roku każdy z nas powinien wykonać kompleksowe badania sprawdzające stan zdrowia. Zazwyczaj wystarczy udać się po skierowanie na badanie krwi. Nie zajmuje to dużo czasu i nie wymaga tak wiele wysiłku a może pomóc. Dzięki takim regularnym badaniom możemy na bieżąco kontrolować nasz stan zdrowia. Niekiedy może uratować nam to życie, wykrywając chorobę we wczesnym stadium.
Prywatne ubezpieczenie medyczne
Niestety długość kolejek do lekarza w ramach NFZ jest bardzo długa. Czas poświęcany na jednego pacjenta również jest z tego powodu ograniczony. Warto zastanowić się nad wykupieniem prywatnego ubezpieczenia medycznego. Niektórzy pracodawcy oferują takie ubezpieczenie swoim pracownikom. Jeśli nie mamy tyle szczęścia możemy samodzielnie poszukać dogodnej oferty. Cena takiego ubezpieczenia różni się w zależności od jego wariantu. Przed wyborem pakietu dokładnie przejrzyjmy jego zakres.
Przed wizytą u lekarza
Jeśli już zebraliśmy się w sobie i udajemy się do lekarza warto wybrać odpowiedniego specjalistę. Nie umawiajmy się w ciemno. Prześledźmy informacje o doktorze w internecie. Sprawdźmy jakie są na jego temat opinie. W jakich problemach się specjalizuje. Czy widnieje jakaś konferencja naukowa, na której był w związku ze swoją specjalizacją. Wszystkie te informacje są istotne i pozwolą nam uniknąć rozczarowania. Zasługujemy na to żeby zajął się nami odpowiedni specjalista.
Wizyta u lekarza bywa ograniczona czasowo. Mimo, że udając się na wizytę prywatnie będziemy mieć tego czasu znacznie więcej, lekarz nie może nam jednak poświęcić całego dnia. Warto na taką wizytę odpowiednio się przygotować. Dobrą praktyką jest spisanie sobie naszych dolegliwości na kartce. Od kiedy występują, czy słabną, kiedy się nasilają. Zapiszmy też wszystkie pytania jakie chcielibyśmy zadać. Zdarza się tak, że podczas wizyty czujemy się zestresowani i możemy zapomnieć połowę rzeczy, którymi chcieliśmy się podzielić.