Jak działają zgrzewarki impulsowe?

Do czego służy zgrzewarka impulsowa? Jak działa?

Zgrzewanie impulsowe umożliwia uplastycznienie różnych materiałów. Działa to na zasadzie wytwarzania odpowiedniej ilości ciepła w miejscu spojenia. Zgrzewarka impulsowa wykorzystuje do tego prąd elektryczny o dużej mocy. Proces zgrzewania jest stosunkowo prosty – na początku do zgrzewarki wkłada się na przykład folię, która może mieć grubość do 2mm lub do 5mm przy zgrzewaniu dwustronnym. Następnie następuje nagrzanie i w momencie, kiedy zgrzew jest gotowy zatrzymany zostaje przepływ prądu. Taśma wtedy stygnie a zgrzew chłodzi się. Bardzo ważne jest to, że nie można poluźnić nacisku szczęk do momentu ochłodzenia zgrzewu. Dopiero po całkowitym ostygnięciu proces zgrzewania jest zakończony. Zgrzewanie takie ma wiele zalet, jednak największą z nich jest fakt, że ochłodzenie zgrzewu następuje już w trakcie docisku i przed wyjęciem zgrzewu z maszyny, co bardzo obniża ryzyko uszkodzenia zgrzewu, kolejnym sporym atutem jest czas wykonywania zgrzewu, ponieważ jest on bardzo krótki i pozwala na praktycznie hurtową pracę, co w dzisiejszych czasach jest wymagane w przypadku maszyn technicznych, które mają osiągać jak najwyższą wydajność.. Rodzajów zgrzewarek jest sporo – od nożnych, przez ręczne aż po automaty pakujące.

Ważne informacje. Jakie materiały wykorzystuje się do zgrzewarki?

Do zgrzewania wykorzystuje się przede wszystkim elektrody proste. Umożliwiają one przepływ prądu i to one bezpośrednio stykają się z materiałem. Praktycznie każde urządzenie zgrzewalnicze zakończone jest elektrodą. Same w sobie elektrody proste nie są drogie, jednak należy je często wymieniać gdyż się zużywają. To oczywiście z powodu podlegania nieustannym, dużym naciskom i bardzo ciężkiej eksploatacji. Elektrody mogą mieć różne kształty i rozmiary. Rodzajów elektrod jest sporo, w tym ze względu na kształt wyróżniamy:

  • Proste
  • Kuliste
  • Płaskie
  • Odchylone
  • Wahliwe
  • Do argonu

Ze względu na moc i rozmiar można wyróżnić:

  • Stołowe
  • Punktowe/Kleszczowe
  • Punktowe małej mocy
  • Punktowe dużej mocy
  • Punktowe bardzo dużej mocy

Z czego wykonane są elektrody?

Jednym z częstszych materiałów, które można spotkać w elektrodach jest miedź stopowa. Jednak można zadać pytanie, czym jest miedź stopowa? Co to miedź, każdy wie, a rodzaj miedzi stopowej to specjalny stop miedzi z innym metalem, jednak jego udział nie przekracza 2% zawartości całego materiału. Do zgrzewarek głównie korzysta się z miedzi chromowej i srebrowej. Jak sama nazwa mówi miedź chromowa zawiera w sobie chrom, a jest jego od 0,5 do 1,2%, stosuje się ją typowo na elektrody zgrzewarek. Miedź srebrowa zawiera od 0,045 do 2% srebra. Stosuje się ją na druty uzwojenia silników elektrycznych, ale także na luty i elektrody do spawania. Miedź stopowa to jednak nie tylko te dwa stopy, ponieważ polska norma przewiduje 13 rodzajów miedzi stopowej, jednak inne stopy mają inne zastosowanie niż w przypadku elektrod do zgrzewarek, często w aparaturze chemicznej jak chociażby miedź aresenowa.