Jak znaleźć mieszkanie na wynajem?

Znalezienie mieszkania na wynajem może zająć sporo czasu. Każdy z nas ma określone preferencje jakie powinno ono spełniać. Jedni nie wyobrażają sobie lokalu bez dużego balkonu czy tarasu. Dla innych niezbędna jest duża wanna. Są i tacy, którzy stawiają na prysznic.

Przy tym liczy się oczywiście dobra cena. Trudno sprostać tym wszystkim wymaganiom. Właśnie dlatego znalezienie odpowiedniej nieruchomości jest takie trudne i czasochłonne. Istnieje jednak wiele sposobów żeby z tym sobie poradzić.

Gdzie szukać mieszkania

W dzisiejszych czasach znalezienie ofert o mieszkanie jest znacznie łatwiej dostępne. Właściciele zamieszczają w internecie ogłoszenia, do których mamy dostęp 24 godziny na dobę. Wiąże się to jednak z tym, że warto odświeżać strony na bieżąco. Właściciel może dodać ogłoszenie o takiej godzinie jaka mu odpowiada. Zdarza się to nawet późno w nocy.

O czym pamiętać przy odbiorze kluczy?

Przy podpisaniu umowy i odbiorze kluczy należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze należy wylegitymować właściciela. Nie należy wierzyć na słowo, że mamy do czynienia z Janem Kowalskim, za którego się podaje. Jeśli właściciel nie ma nic do ukrycia sam z siebie powinien nam pokazać swój dowód.

Podstawową kwestią jest również zapoznanie się z umową. Sprawdzenie czy nie ma w niej jakiś kruczków, które mogą działać na naszą niekorzyść. Warto na umowie dopisać stany liczników wody i prądu oraz ustalić w jaki sposób będzie rozliczane zużycie tych mediów. Pozwoli to uniknąć w przyszłości wielu nieporozumień spowodowanych np. niedopłatami za wodę.

Należy ustalić kiedy i w jakiej formie będzie pobierany czynsz, nawet jeśli jest to zawarte w umowie właściciel mieszkania może mieć na ten temat zupełnie inne wyobrażenie niż my. Istotne jest wyjście z prośbą aby poinformował nas za każdym razem kiedy planuje stawić się u nas z wizytą.

Z czego możesz zrezygnować i kredyt na mieszkanie.

Nie zawsze jest tak, że znalezione mieszkanie spełni wszystkie nasze wymagania. Można nawet powiedzieć, że mamy bardzo dużo szczęścia jeśli to nam się uda. Warto przed pójście na spotkanie zastanowić się z czego ewentualnie jesteśmy w stanie zrezygnować. Co jest nam niezbędne a co jest tylko zachcianką. Czy ważniejsza jest dobra lokalizacja czy wyposażenie mieszkania w zmywarkę. Należy się nad tym dobrze zastanowić. Przewartościować wszystkie za i przeciw ponieważ mieszkania na dzisiejszym rynku schodzą bardzo szybko. Może się zdarzyć, że pięć minut po naszym wyjściu mieszkanie już zostanie wynajęte. Warto również mieć przy sobie odpowiednio dużo środków na kaucję i pierwszy czynsz. Może to być wymagane przy podpisaniu umowy.