W życiu każdego z nas przychodzi taki czas, kiedy pragniemy wreszcie się ustatkować. Bierzemy ślub czy spodziewamy się dziecka. Ciężko jest mieszkać wtedy z rodzicami czy w wynajmowanym mieszkaniu. Dobrze byłoby mieć już własne cztery kąty. I to najlepiej jak najszybciej. Jak szybko kupić mieszkanie i nie popaść w tarapaty? Zakup nieruchomości to nie tylko dach nad głową ale i wielka inwestycja. Jak zrobić to dobrze i nie stracić nerwów?
Znalezienie tego odpowiedniego lokum
Zacznijmy od ustalenia naszych potrzeb. Warto zadać sobie kilka pytań. W jakiej lokalizacji ma znajdować się mieszkanie? Z ilu pokoi ma się składać? Ile metrów ma mieć? Okna na wschód czy na zachód? Kuchnia zamknięta czy salon z aneksem kuchennym? Warto zrobić sobie listę rzeczy, które powinny się znaleźć w lokalu. Znacznie ułatwi to znalezienie tego odpowiedniego.
Kolejną kwestią jest to w jakim stanie ma znajdować się nasze przyszłe mieszkanie. Deweloperskim, wykończone pod klucz, ma być gotowe do zamieszkania czy wymagające remontu? Znając już swoje potrzeby powinniśmy dać sobie kilka dni na oswojenie się z tą decyzją. Następnie warto przemyśleć, z której z tych rzeczy możemy ewentualnie zrezygnować.
Wygórowane wymagania
Istotną sprawą jest aby nasze wymagania nie były zbyt wygórowane. Każdy marzy o tym żeby zakup był szybki, mieszkanie idealne a cena niska. Z takim podejściem istnieje duże prawdopodobieństwo, że możemy się rozczarować. Kiedy już znamy swoje potrzeby ustalmy budżet jakim dysponujemy. Zacznijmy od przeglądania ogłoszeń w internecie. Pozwoli to nam poznać aktualną sytuację na rynku mieszkaniowym. Zdecydujmy czy jesteśmy w stanie jej podołać czy z czegoś zrezygnujemy lub odłożymy zakup nieruchomości na późniejszy termin.
Sprawy finansowe
Mieszkanie możemy kupić za gotówkę, i tak byłoby najszybciej. Mielibyśmy też większe pole do popisu jeśli chodzi o negocjację ceny. Jeśli nie mamy odłożonej wystarczającej ilości pieniędzy możemy wystąpić do banku o pożyczkę lub kredyt hipoteczny. Taki kredyt można rozłożyć nawet na 35 lat. Jest to jednak uzależnione od naszego wieku. Im starsi jesteśmy tym krótszy okres kredytowania nam przysługuje. Szacowany harmonogram spłat możemy sprawdzić odnajdując kalkulator kredytu hipotecznego na stronie banku. W niektórych przypadkach bardziej opłaca się zaciągnięcie pożyczki finansowej. Warto udać się na spotkanie z doradcą, który wyjaśni wszystkie nasze wątpliwości. Dobierze też dla nas najkorzystniejszą ofertę.