Dlaczego nie mam pieniędzy?

Bardzo często w naszym otoczeniu spotkać możemy osoby, które narzekają na problemy finansowe. Zdarza się, że również trudna sytuacja dotyka nas samych i sami ledwo wiążemy koniec z końcem czekając na kolejną wypłatę. W tych najbardziej krytycznych momentach zadajemy sobie zazwyczaj pytanie co jest przyczyną takiej sytuacji i dlaczego istnieją ludzie, którzy przyciągają gotówkę. Niestety często nie widzimy w tym wszystkim winy nas samych i nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sami jesteśmy odpowiedzialni za nasz los.

 

Pierwszym krokiem w znalezieniu przyczyny naszych problemów finansowych powinna być dokładna analiza naszych przychodów oraz wydatków. Bardzo często już na samym początku możemy zauważyć, iż wydajemy dużo więcej niż zarabiamy – co dla większości społeczeństwa jest przyczyną kredytów oraz narastających długów. Kolejny problemem jest nieodpowiedzialne podejmowanie decyzji związanych z zakupami. Niestety naszym społeczeństwem rządzi konsumpcjonizm co skłania nas do kupowania dużo większej ilości produktów niż w rzeczywistości potrzebujemy. Na pewno przypominasz sobie sytuację, gdy kupiłaś kolejny toster tylko dlatego, że był on na promocji. Równie nie odpowiedzialne decyzje podejmujemy w trakcie zakupu ubrań, mimo iż w naszym domu posiadamy ich ogromną ilość. Bardzo często kupujemy produkty na wszelki wypadek, których później nigdy nie używamy. Jest to nasz największy pożeracz pieniędzy – pasywa, które po prostu leżą w naszym domu zabierając nam zarówno miejsce, jak i pieniądze.
Kolejną przyczyną naszych problemów finansowych jest brak odpowiedniego inwestowania pieniędzy. Obserwując ludzi sukcesu możemy zauważyć, że inwestują oni swoje pieniądze w aktywa, czyli produkty, które w przyszłości staną się naszym dodatkowym źródłem dochodów. Są to między innymi nieruchomości lub też inwestowanie w kryptowaluty https://cryptotoq.pl/inwestowanie-kryptowaluty-inwestowac-kryptowaluty/. W ten sposób zamiast dodatkowego tostera posiadają oni produkt, który z czasem będzie sam na siebie zarabiał. Czy nie jest to dużo bardziej opłacalna decyzja.

Ludzi sukcesu i ludzi z problemami finansowymi dzieli głównie podejście do finansów oraz konsumpcjonizmu. Ta część społeczeństwa, która cieszy się dużym majątkiem podchodzi odpowiedzialnie do decyzji związanych z zakupem takich produktów jak ubrania, samochody lub sprzęty. Racjonalnie uzasadniają oni potrzeby zakupu danego produktu, zaś większość swoich pieniędzy inwestują w aktywa. Pozostała część społeczeństwa skupia się na kupowaniu tanich produktów, których później nigdy nie używają.