Bilans kaloryczny

Jaką dietę zastosować żeby schudnąć, a co zjeść kiedy chcemy przytyć? Czy możemy jeść owoce podczas odchudzania?

Tego typu pytania występują bardzo często, aby na nie odpowiedzieć wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie co to jest metabolizm i poznać podstawowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Metabolizm, mówiąc skrótowo jest to ogół przemian materii zachodzących w naszym organizmie czyli mówiąc jeszcze prościej wytwarzanie energii wyrażane zazwyczaj w kaloriach. Dostarczany paliwo dostajemy energie. Wyróżniamy tutaj PPM i CPM, czyli podstawową przemianę materii która zachodzi zawsze u każdego człowieka na świecie przez cały okres jego życia i określa ilość kalorii spalonych na potrzeby utrzymania funkcji życiowy (tj, bicie serca, tłoczenie krwi czy praca narządów) oraz całkowitą przemianę materii, wlicza ona oprócz podstawowej przemiany materii ilość spalonych przez nas kalorii w ciągu dnia podczas chodzenia do pracy, robienia zakupów czy treningu na siłowni. CPM u kobiet wynosi około 1600-2000 kcal, a u mężczyzn 2000-2500 kcal, u sportowców ta liczbą może zwiększyć się nawet dwukrotnie.

Skoro już wiemy czym jest metabolizm, zastanówmy się czym jest deficyt a czym nadwyżka kaloryczna. Skoro już ustaliliśmy, ile średnio kcal spalanych jest u nas każdego dnia, możemy dobrać ilość kalorii, jeśli chcemy obniżyć swoją wagę dostarczymy ich mniej niż wynosi nasze CPM tworząc deficyt kaloryczny, a jeśli mamy zamiar przytyć powinniśmy stworzyć nadwyżkę kaloryczną, czyli dostarczyć więcej niż wynosi nasze CPM. Czy to oznacza, że jeżeli chcemy schudnąć najlepsza okaże się dla nas głodówka lub dieta 800 kcal a chcąc podnieść swoją wagę powinniśmy nie wychodzić z ulubionej restauracji fast food? Niekoniecznie, głodówka lub dieta niskokaloryczna spowoduje faktycznie szybki spadek wagi, lecz krótkotrwały bowiem organizm zaciągnie dług i po pierwsze z powodu kalorii nie wystarczających do utrzymania PPM w pierwszych etapach spowolni procesy metaboliczne i zablokuje spadek wagi, starając się dostarczoną energie gromadzić i oszczędzać z racji jej niedoboru, a przy pierwszym większym posiłku nastąpi spłata kredytu zaciągniętego przez nasz organizm i wystąpi tzw. “efekt jojo”, czyli nasz organizm postara się za wszelką cenę wrócić do wagi z przed głodówki oraz podobnie jak w instytucjach bankowych, spłata kredytu będzie wiązała się z odsetkami, czyli w tym przypadku z dodatkowymi kilogramami które postara się nasz organizm pozyskać na wypadek kolejnej głodówki.

Jaka więc dieta będzie skuteczna i co możemy zjeść? Każda dieta, która wkroczy w deficyt kaloryczny, lecz gdy obniżymy spożywaną kalorykę o 5-10% CPM, możemy być pewni dobrych efektów przez długi okres czasu, nie obawiając się efekt “jojo”. Co możemy zjeść? Przede wszystkim musimy zadbać aby ilość kalorii dostarczonych była prawidłowa względem wydatkowanych w ciągu dnia(Calories in-Calories out) oraz zadbać o odpowiedni bilans w diecie białek, węglowodanów oraz tłuszczy, to na jakich produktach będziemy bazować może wpływać na nasze samopoczucie czy poziom nasycenia lecz w procesach metabolicznych i tak zostanie sprowadzone i przekształcone do jednostki energetycznej więc w etapie redukcji tkanki tłuszczowej nasz organizm nie wybiera lepszych kcal, w skrócie kcal=kcal.