O czym powinniśmy wiedzieć zakładając własną stronę internetową?

Dopiero zaczynamy swój biznes online i chcemy stworzyć swoją stronę internetową. Przeczytaliśmy na forum, że nie jest to takie trudne, a że nie mamy zbyt wielkiego wkładu własnego decydujemy zająć się tym osobiście. Zagadnień na ten temat jest masa, a ich ilość nas przytłacza. Hosting, domena, od czego zacząć? Czy aby na pewno sobie poradzimy?

Czym jest domena?

Domena to nic innego jak nasz adres internetowy. Powinna być unikatowa i związana z bezpośrednio z naszym biznesem. Wybór odpowiedniej nazwy to naprawdę istotna sprawa. Warto poświęcić jej dłuższą chwilę. Jeśli biznesem ma być blog możemy użyć naszego imienia i nazwiska jako nazwy domeny. Za pierwszy rok domeny w języku polskim powinniśmy zapłacić mniej niż 15 zł.

Czym jest hosting

Hostingiem zajmuje się firma zewnętrzna, która posiada serwery z miejscem na przechowywanie danych. Właśnie taki serwer u nich wykupujemy jako „dom” dla naszej strony internetowej. Cena hostingów różni się w zależności od tego ile unikalnych użytkowników będzie miesięcznie odwiedzać naszą stronę. Nie należy na tym etapie zawracać sobie głowy tymi liczbami. Wielkość danych zawsze można zmienić wraz ze wzrostem użytkowników. To ile osób miesięcznie będzie odwiedzało naszą stronę w dużej mierze będzie zależało od tego jak poradzimy sobie z SEO. Ma ono duży wpływ na to ja jakie jest pozycjonowanie naszej strony w google. Jest to jednak zdecydowanie trudniejszy temat i warto w tej kwestii poprosić o pomoc specjalistę.

Przy wyborze firmy hostingowej warto zwrócić uwagę na to w jakich godzinach pracuje biuro obsługi klienta. Czy możemy liczyć na pomoc 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To bardzo ważne bo jeśli w weekend pojawi się jakiś problem, a firma będzie pracowała od poniedziałku do piątku, od 7 do 15, nie uzyskamy szybkiej pomocy. Warto również poczytać opinie na temat hostingodawcy. W tej kwestii nie zawsze warto oszczędzać.

Wybór szablonu

Strony oparte na WordPress mają możliwość używania bezpłatnych szablonów dostosowanych do naszych potrzeb. Na początek możemy spróbować swoich sił na takim właśnie szablonie. Pozwoli to sprawdzić nam jak działa cały system i jakie opcje są nam przydatne. Jeśli jednak chcemy aby nasz biznes prezentował się profesjonalnie wybierzmy płatny szablon.

Istotne jest również zapoznanie się z RODO czyli rozporządzeniem o ochronie danych osobowych, które obowiązuje właścicieli stron internetowych. W internecie jest jeszcze stosunkowo mało informacji na ten temat. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady prawnej.