Jak bezpiecznie żeglować?

Człowiek przygodę z żeglarstwem rozpoczął już tysiące lat temu. Chęć zobaczenia co jest za horyzontem, przez wiele lat dawała zatrudnienie żeglarzom, marynarzom i wszelkiej maści podróżnikom. Później oprócz odkrywców i innych pędziwiatrów podróżami morskimi parali się odkrywcy i zdobywcy nowych lądów. Obecnie żeglarstwo to często sport dla dżentelmenów, przynajmniej tak jest postrzegany. Panowie w białych uniformach stojący przy sterze, czy refujący żagle. Faktycznie jest to zabawa dla ludzi zamożnych, którzy rozbijają się swoimi jachtami po wszystkich wodach świata.

Jak zacząć żeglować?

Nie oznacza to, że jest niedostępny dla uboższej warstwy społecznej. Dzięki możliwości jaką jest wynajem sprzętu żeglarskiego, potencjalny Kowalski może w każdej chwili udać się na Bahamy albo na Wielkie Jeziora Mazurskie i zadawać szyku umiejętnościami. Aby móc żeglować po jeziorze pod dowództwem kapitana trzeba przejść kursy szkolące, jak należy zachowywać się na łodzi, żeby nie zrobić krzywdy sobie i współuczestnikom rejsu. Coraz częściej są organizowane obozy żeglarskie dla młodzieży, aby już na tym początkowym etapie życia wprowadzać ich w arkana dobrych praktyk żeglarskich. Należy pamiętać, że choć jeziora to nie morza i oceany to nie wolno ich lekceważyć, bo bywają bardzo zdradliwe, a pojawiające się znienacka szkwały zwiodły już wielu wytrawnych sztormanów. Żeby móc spokojnie żeglować po wodach lądowych należy to wykonywać albo pod wodzą upoważnionego kapitana, albo posiadać patenty żeglarskie pozwalające na samodzielne pływanie.

Jakie zasady obowiązują na wodzie?

Przebywanie na wodzie wiąże się z kilkoma bardzo ważnymi zasadami. Pierwszą i zasadniczą to zachowanie bezpieczeństwa swojego i innych członków załogi, u podstaw tego leży myślenie i ciągłe przewidywanie co się może wydarzyć. To jest zabawa na wodzie, która jest potężnym żywiołem, do którego należy podchodzić z pokorą, a co za tym idzie zastosowanie się do kolejnej ważnej zasady, jaką jest zachowanie trzeźwości podczas żeglowania. Wydaje się, że oddawanie się takiej przyjemności jaką jest żeglowanie powinno pozostawiać umysł jasnym i otwartym na nowe doznania, dlatego dodawanie sobie animuszu alkoholem jest zupełnie zbędne. I na koniec należy wspomnieć o odpowiednim ubiorze, który raz że zapewnia bezpieczeństwo, dwa, że utrzymuje ciało we właściwej kondycji. Zasada ubierania się na cebulkę jak najbardziej obowiązuje, ze względu na zmieniające się warunki pogodowe, a czapka na głowie jest istotnym elementem chroniącym przed nadmiernym wiatrem i słońcem.