Rozwód – gdzie szukać porad prawnych?

Czasem związek przestaje się układać i z różnych powodów decydujemy się na rozwód. Zanim to zrobimy, warto poczytać dostępne w internecie porady prawne, które sprawią, że ten proces będzie znacznie łatwiejszy. Co jest najważniejsze w momencie, kiedy decydujemy się na rozstanie z współmałżonkiem?

Zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego

Podstawą do rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Składa się on z trzech filarów.
1. Więź emocjonalna/uczuciowa – czyli wzajemna miłość i przywiązanie do siebie nawzajem. Można wziąć ją pod uwagę w momencie, gdy miłość znika u przynajmniej jednego z małżonków.
2. Więź fizyczna – czyli życie seksualne między małżonkami. Jej zniknięcie może się wiązać z utratą więzi emocjonalnej, ale też z chorobą jednego z małżonków.
3. Więź gospodarcza – najbardziej złożony filar. Polega on na wspólnym życiu w jednym lokalu, ale też na prostych czynnościach takich jak przyrządzanie posiłków czy wspólne zakupy. Czasem małżonkowie, którzy starają się o rozwód mogą nadal mieszkać razem ze względów ekonomicznych. Nie mniej jednak, jeśli żyją oni w jednym miejscu, ale nie razem (czyli robią osobne zakupy, jedzą posiłki samotnie, i tym podobne), sąd może uznać ten powód jako prawdziwy.
Najważniejsze jest jednak to, żeby rozkład pożycia małżeńskiego był trwały. Oznacza to, że para nie próbuje nic zrobić, żeby uratować swoje małżeństwo. Ważne jest też t, żeby rozkład trwał już od dłuższego czasu. Dzięki temu sąd będzie wiedział, że nie są to tylko chwilowe problemy w związku, ale prawdziwy powód, żeby wziąć rozwód. Podczas sprawy rozwodowej, para zostanie zapytana czy nie chce jeszcze spróbować chodzenia na terapię, która być może uratuje ich związek.

Gdzie szukać porad prawnych?

Porady prawne wcale nie muszą być drogie. Wiele z nich znajdziemy zupełnie za darmo w internecie. Wystarczy, że wejdziemy na stronę wybranej kancelarii prawniczej i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uda nam się tam znaleźć różne porady, za które nie będziemy musieli płacić ani grosza. Czasem jednak okazuje się, że porady prawne, które znajdziemy w internecie są niewystarczające, a czytając je znajdujemy tylko kolejne pytania, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedź. W takiej sytuacji warto udać się do kancelarii prawnej, której pracownicy pomogą nam rozwiać wszystkie nasze wątpliwości. Dzięki temu cały proces rozwodowy stanie się dla nas jasny i łatwy do zrozumienia, a my przejdziemy przez niego bez problemów.