Kto może udzielać porad prawnych?

Obecnie nie określa kto dokładnie jest upoważniony do tego, żeby udzielać ludziom pomocy prawnej. Przepisy mówią tylko o tym, że mogą się tym zajmować osoby powiązane z prawem (czyli adwokaci, radcy prawni, notariusze) oraz podobne (rzecznicy i doradcy podatkowi, oraz wiele innych). Komu możemy zaufać, kiedy będą nam potrzebne porady prawne?

Magistrzy prawa

Mogą oni zająć się pomocą pozasądową, a więc udzielaniem informacji i wyjaśnianiem prawa. Możemy przyjść do nich na konsultacje i porady prawne. Oprócz tego, mogą oni też pomóc nam w sądzie. Ich zadaniem będzie pisanie pism procesowych oraz zastępstwo procesowe w postępowaniu sądowym. Muszą oni mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, ale nie są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia OC. Nie mniej jednak, w momencie, kiedy ich porady nam zaszkodzą, możemy wnieść sprawę o uzyskanie odszkodowania.

Adwokaci

Przepisy mówią o tym, że rad prawnych mogą udzielać również adwokaci. Mogą oni również reprezentować nas w sądzie. Ważnym pojęciem jest tutaj też przymus adwokacki, który zobowiązuje ich do reprezentowania klientów w sprawach karnych. Ważne jest też to, że adwokat może być zastąpiony przez aplikanta adwokackiego. Podobnie, jak w przypadku magistrów prawa, adwokaci również nie mają obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC. Tak samo, jak w poprzednim przypadku, możemy wnieść sprawę o uzyskanie odszkodowania.

Doradca podatkowy

Ta osoba zajmuje się sprawami związanymi z podatkami. Pomoże ona podatnikom, płatnikom i inkasentom. Wyjaśni wszystkie zagadnienia związane z podatkami i podobnymi zagadnieniami. Musimy pamiętać o tym, że nie będą oni w stanie odpowiedzieć na pytania związane z innymi częściami prawa. W sądzie ich obowiązkiem będzie zastępstwo procesowe w postępowaniach związanych z obowiązkiem podatkowym.

Podsumowując…

Musimy pamiętać o tym, że nie każdy prawnik będzie w stanie pomóc nam z każdym problemem. Musimy zastanowić się jakie są nasze pytania i udać się do odpowiedniego specjalisty. Jeśli podejmiemy złą decyzję, może się okazać, że nie otrzymamy informacji, których potrzebujemy. Warto pamiętać o tym, że zawsze możemy wnieść sprawę o odszkodowanie, ale jeśli dostaniemy niewłaściwą poradę z naszej winy, może się okazać, że nie dostaniemy żadnego zwrotu pieniędzy. Dlatego tak ważnym jest to, żebyśmy najpierw sami zdecydowali jaki jest nasz problem i do jakiego prawnika powinniśmy się wybrać. Błąd w takiej sytuacji może nas sporo kosztować.