Jak zdobyć dobrą pracę?

Konkurencja na rynku pracy jest dosyć duża. O ile nie ma większego problemu przy aplikacji na mniej wymagające stanowiska, to już te lepiej płatne są większym wyzwaniem. Zdarza się tak, że znajdziemy ogłoszenie o pracę naszych marzeń ale kandydatów na dane stanowisko jest całkiem sporo. Co zrobić żeby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

Zacznij już na studiach

Już podczas studiów warto zgłaszać się na wszelkiego rodzaju kursy, szkolenia czy kołach naukowych. Zazwyczaj uczestnictwo jest bezpłatne a możemy w ten sposób nabyć sporo doświadczenia. Niekiedy niezwykle cennego i nie do zdobycia gdzie indziej. Jeśli zależy nam na znalezieniu w przyszłości dobrej pracy warto trochę mniej czasu poświęcić na imprezy a więcej na rozwój. Imprezy i zdobywanie nowych znajomości również jest ważne i nie należy z tego całkowicie rezygnować. Nasz kolega z roku za kilka lat może okazać się znaczącym graczem na rynku pracy i dzięki temu, że podczas studiów chodziliśmy z nim na piwo będziemy mieć większe szanse na lepsze współprace zawodowe.

Napisz dobre cv

Dobrze napisane curriculum vitae to podstawa. Bez niego ani rusz. Zanim usiądziemy do jego pisania zróbmy research. Sprawdźmy jak powinno ono wyglądać na stanowisku, o które się ubiegamy. Błędem jest wysyłanie takiego samego cv na różne stanowiska. Powinno ono być unikatowe, jedyne w swoim rodzaju. Jest przecież naszą wizytówka i przepustką do rozmowy o pracę. Warto pamiętać aby wspomnieć w nim o naszych zainteresowaniach. Pomoże to zainteresować pracodawcę i wyróżnić nas się na tle innych kandydatów. Pamiętajmy również o umieszczeniu rubryki z naszym celem zawodowym. Jest ona bardzo ważna, a niestety wciąż wiele osób o niej zapomina. Należy zawrzeć w niej informację na jakim stanowisku chcielibyśmy pracować. W jaki sposób pozwoli nam się to rozwijać i osiągnąć nasz cel zawodowy. Dobrze jest również napisać jaki on konkretnie jest.

Spotkanie o pracę

Udało się i dostaliśmy zaproszenie o rozmowę o pracę. Połowa sukcesu już za nami. Do rozmowy również warto dobrze się przygotować. Prześledźmy informacje o pracodawcy jakie znajdują się na jego stronie internetowej. Poczytajmy oponie na forum internetowym. Możemy też przećwiczyć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Pozwoli to nam ograniczyć stres, wypadniemy bardziej profesjonalnie i swobodnie. Warto również podkreślić swój profesjonalizm wybierając odpowiedni strój, pasujący do profilu pracodawcy. Pamiętajmy, że dobre pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz.