Czy opłaca się robić zakupy spożywcze online?

Zakupy online to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu, szczególnie jeśli chodzi o kupowanie produktów spożywczych. Nie musimy jechać do sklepu i przepychać się przez tłum innych klientów. W dodatku, obsługa sklepu wniesie nasze torby pod same drzwi, a więc nie będziemy musieli niczego dźwigać po schodach. Ale ile to wszystko kosztuje i czy sklepy online są faktycznie tańsze, niż te stacjonarne?

Jakie sklepy oferują zakupy online?

Obecnie coraz więcej sklepów decyduje się na oferowanie możliwości kupienia ich produktów przez internet. Obecnie należą do nich: Auchan, Carrefour, Frisco, Tesco oraz Piotr i Paweł. Oprócz tego istnieją też strony, które działają jako pośrednicy między sklepem, a klientem i dzięki im usługom możemy kupić online produkty sklepów takich jak Lidl czy Biedronka. Tego rodzaju firmy bardzo ułatwiają nam życie, ale musimy pamiętać też o tym, że pobierają one opłaty za swoje usługi.

Czy to się w ogóle opłaca?

Wiemy, że sklepy online są niesamowicie wygodne, ale czy faktycznie jest tam taniej, niż w tych stacjonarnych? Często okazuje się, że wcale nie. Co prawda ceny samych produktów bardzo często są niższe, ale musimy zapłacić jeszcze za samą usługę dostawy zakupów do domu. W zależności od sklepu, będzie nas to kosztowało od 10 do 30 złotych. Cena będzie też zależała od tego jak szybko chcemy dostać nasze produkty. Zazwyczaj możemy wybrać, czy chcemy dostać je już następnego dnia, czy możemy na nie trochę poczekać. Do tego często dochodzi też cena opakowań, w których to wszystko do nas przychodzi. Mogą to być reklamówki foliowe, albo bardziej ekologiczne kartony. Tak więc, mimo tego, że ceny faktycznie są niższe, to kiedy podsumujemy koszt całego przedsięwzięcia, często okazuje się, że znacznie bardziej opłaca nam się iść do sklepu stacjonarnego. Nie mniej jednak, wiele osób twierdzi, że za taką wygodę warto zapłacić trochę więcej.

W takim razie warto czy nie?

Robienie zakupów online jest bardzo wygodne, szczególnie jeśli chodzi o większą ilość produktów. W takich przypadkach bez wątpienia opłaca nam się zamówić je z dostawą do domu. Nie będziemy musieli martwić się transportem naszych rzeczy, bo zostaną one dostarczone pod nasze drzwi. Jeśli jednak chodzi o mniejsze ilości zakupów, znacznie bardziej będzie nam się opłacało iść do sklepu osobiście. Ciężar nie będzie tak duży, a zapłacimy za to wszystko znacznie mniej. Wszystko więc zależy od tego, ile rzeczy chcemy danego dnia zakupić.