Rozwód – poradnik

Kiedy związek przestaje układać się tak dobrze, jak układał się w przeszłości, może się okazać, że konieczny będzie rozwód. Udziela nam go sąd, ale zanim się do niego udamy warto wiedzieć jak będzie wyglądał cały proces. Jak przygotować się do rozwodu i jak wygląda sama sprawa?

Do jakiego sądu pójść?

Samo postępowanie rozwodowe rozpoczyna się w momencie, w którym któryś z małżonków złoży pozew o rozwód. Wnosi się go do Sądu Okręgowego najbliżej miejsca, w którym mieszkamy lub w którym ostatnio mieszkaliśmy razem z małżonkiem. W momencie, w którym para nigdy nie mieszkała razem lub obecnie któraś ze stron nie ma stałego miejsca zamieszkania, należy iść do Sądu, który znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania osoby składającej pozew. To bardzo ważne, żeby wybrać odpowiednie miejsce, w którym będziemy składać pozew, bo jeśli się pomylimy, cały proces może trwać znacznie dłużej, niż byśmy tego chcieli.

Ile trwa sprawa rozwodowa?

Wiele osób martwi się tym, że będzie musiała czekać bardzo długo zanim otrzyma swój wyrok. Prawda jest taka, że wszystko zależy od naszego indywidualnego przypadku. Ważne jest jednak to, że pierwsza rozprawa jest zazwyczaj planowana na kilka miesięcy od złożenia pozwu. Nie da się więc ukryć, że będziemy musieli chwilę poczekać zanim będziemy mogli formalnie rozstać się z partnerem. Na pierwszej rozprawie Sąd zapyta nas o nasze stanowiska w sprawie i czy jesteśmy pewni, że chcemy się rozstać. Odbędzie się też mediacja, podczas której będziemy próbować ustalić czy rozstanie jest konieczne i nie da się go ominąć. Co więcej, istotne jest też to, że ta rozprawa odbędzie się nawet w sytuacji, w której na sali sądowej zjawi się tylko jedna ze stron.
Później odbędzie się postępowanie dowodowe, którego celem jest stwierdzenie, czy wystąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Będziemy też próbowali ustalić kto jest winny rozstaniu stron. Oczywiście obie osoby będą miały okazję wypowiedzieć się i przedstawić swoje argumenty. Po zakończeniu tej części postępowania, obie strony zostaną przesłuchane po raz kolejny, a Sędzia uda się na naradę. Na jej podstawie będzie mógł zdecydować czy rozstanie jest możliwe, czy też nie. Kiedy Sąd wróci z narady, dowiemy się jaki jest wyrok. Dowiemy się czy możemy rozstać się formalnie i kto jest winny temu obrotowi spraw. Sędzia zdecyduje też co dzieje się z naszym majątkiem oraz z dziećmi (chociaż one mogą wymagać kolejnych spraw sądowych).