Jak działa kalkulator zdolności kredytowej?

Okazuje się, że ponad połowa Polaków ma jakiś kredyt, lub pożyczkę. Żeby móc dostać takie wsparcie finansowe, musimy znać swoją zdolność kredytową. Co to właściwie jest i jak obliczyć zdolność kredytową samodzielnie, zanim udamy się do banku?

Czym jest zdolność kredytowa?

Najprościej mówiąc, jest to prawdopodobieństwo tego, czy będziemy w stanie spłacić dane zobowiązanie finansowe. Oblicza się ją za pomocą analizy finansowej, która bierze pod uwagę następujące czynniki:
-nasze dochody,
-wykonywany zawód,
-wydatki (czyli czynsz, zobowiązania za media i tym podobne),
-wiek,
-historię kredytową (czyli czy mamy jeszcze jakieś zobowiązania i czy spłacamy je w terminie),
-ilość osób, które są na naszym utrzymaniu.
Na podstawie tych wszystkich czynników, bank jest w stanie ocenić czy może dać nam kredyt, czy nie. Jednak okazuje się, że nie musimy czekać na wizytę w banku, żeby ocenić czy uda nam się dostać kredyt. Jak obliczyć zdolność kredytową samodzielnie?

Kalkulator zdolności kredytowej

W internecie jest całe mnóstwo różnych narzędzi, które pomogą nam ocenić naszą zdolność kredytową. Jednak najbardziej wiarygodnym z nich wszystkich jest Analizator Kredytowy BIK. Co to takiego? Jest to narzędzie, które udostępniło nam Biuro Informacji Kredytowej. W tej samej instytucji bank sprawdza czy może przydzielić nam kredyt, więc nie ma bardziej wiarygodnej opcji. Jeśli chcemy z niego skorzystać, będziemy musieli zarejestrować się na stronie podając nasze dane. Urządzenie będzie miało dostęp do naszej historii kredytowej, a więc pokaże nam czy faktycznie będziemy w stanie dostać kolejną pożyczkę.
Jak działa Analizator Kredytowy BIK? Będziemy musieli podać mu poniższe informacje:
-typ kredytu,
-ilość rat,
-wysokość pojedynczej raty.
Później będziemy musieli podać też dane mówiące o tym ile zarabiamy i jakie są nasze miesięczne wydatki. Ważne też będzie to ile osób jest na naszym utrzymaniu i czy bierzemy kredyt sami czy może z kimś innym. Na tej zasadzie urządzenie będzie w stanie wyliczyć czy będziemy w stanie spłacić nowy kredyt. Taki kalkulator zdolności kredytowej pozwoli nam ocenić czy dostaniemy kredyt czy nie, a dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu. Co więcej, uda nam się też uniknąć przykrych niespodzianek na miejscu. Zobaczymy też co musimy zmienić, jeśli chcemy dostać pożyczkę w przyszłości. Będziemy dokładnie widzieli jak dużo więcej musimy zacząć zarabiać i czy może wzięcie kredytu z małżonkiem rozwiąże nasz problem. Z pewnością warto z niego korzystać.