Jak zaoszczędzić na opłatach za zużycie mediów?

Posiadanie własnego lokum to świetna sprawa. Możemy urządzić je po swojemu. Odchodzą nam opłaty za wynajem. Jednym słowem jesteśmy na swoim. Nie ważne czy to dom czy mieszkanie. Małe czy duże. Z oknami na wschód czy zachód. Ważne, że własne. Jest jednak coś co potrafi przytłoczyć. Opłaty za zużycie mediów wciąż rosną. Prąd, woda czy gaz to co miesiąc nie mała kwota, którą musimy zapłacić wraz z czynszem. Ich zużycie zmienia się w zależności od pory roku. Latem kiedy dni są dłuższe i później robi się ciemnom mniej używamy sztucznego światła. Możemy wtedy liczyć na niewielkie nadwyżki prądu. Jak jeszcze oszczędzić na mediach?

Sprzęty energooszczędne

Czasem warto wydać jednorazowo dużo więcej pieniędzy na sprzęt wysokiej klasy. Pozwoli to nam przez cały rok cieszyć się mniejszymi rachunkami za prąd. Pralka, lodówka czy zmywarka potrafią zużywać sporo energii. Ważne również aby wymienić wszystkie żarówki na te energooszczędne. Dobrym nawykiem jest gaszenie światła kiedy wychodzimy z pokoju czy wyłączenie telewizora kiedy go nie oglądamy. Od czasu do czasu możemy zrobić sobie romantyczny wieczór przy świecach. Stosując taką praktykę np. raz w tygodniu na pewno zużycie będzie mniejsze. Warto również zapełnić lodówkę i zamrażalnik. Pusta lodówka zużywa więcej prądu na utrzymanie odpowiedniej temperatury.

Energia elektryczna w domu

Jeśli posiadamy własny dom lub mamy w planie taki wybudować warto zainteresować się ostatnio popularnym trendem jakim jest Fotowoltaika. To nic innego jak energia elektryczna, którą możemy wyprodukować samodzielnie, przy użyciu paneli elektrycznych. Instalacje PV pozwalają nie tylko na tradycyjne używanie prądu ale także na jego wykorzystanie do ogrzania wody i domu. Jest to rozwiązanie dzięki, któremu możemy sporo zaoszczędzić. Warto prześledzić w internecie strony firm zajmujących się instalacją paneli. Możemy na nich przeczytać konkretne kalkulacje.

Zmywarka czy ręczne zmywanie

Zdania są pod tym względem podzielone jednak większość publikowanych w internecie eksperymentów zdaje się pokazywać, że zmywarka zużywa znacznie mniej wody niż tradycyjne zmywanie naczyń. Wybierając zmywarkę warto również zwrócić uwagę żeby była energooszczędna. Oszczędności możemy również szukać w łazience. Weźmy szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie. Robiąc pranie wybierzmy program, który dostosuje zużycie wody do ilości prania. Nie trzeba chyba nikomu przypominać o zakręcaniu wody przy myciu zębów.

Te proste i na pozór oczywiste czynności mogą w znacznym stopniu obniżyć nasze rachunki za zużycie mediów. Istotne jest aby wybrać te, które w naszym przypadku są najbardziej odpowiednie.