W dorosłe życie…

W życiu każdego z nas nadchodzi moment, w którym po skończeniu edukacji, idziemy do pierwszej pracy, poznajemy drugą połówkę a nawet zakładamy własną rodzinę. Na tym właśnie etapie życia, dokonujemy pierwszych większych zakupów takich jak nasz pierwszy własny samochód czy też mieszkanie, co w większości przypadków będzie wiązało się z wzięciem przez nas kredytu.
Sprawa z kupnem auta będzie znacznie prostsza, bo o ile nie kupujemy najnowszego modelu prosto z salonu wydatek ten, jeśli nie z naszych oszczędności, to pokryć będziemy mogli z kredytu bankowego, który spłacimy w ciągu kilku najbliższych lat lub nawet skorzystać z pożyczki krótko okresowej, w tym przypadku korzystne jest to również z powodu tworzenia naszej historii kredytowej, co może nam ułatwić wzięcie kredytu w przyszłości, a zależnie od kwoty i okresu kredytowania, rzeczywista roczna stopa oprocentowania może wynieść nawet 0%.

Pozostaje nam sprawa z mieszkaniem, zależnie od tego w jaki standard mieszkań celujemy oraz w jak dużym mieście mieszkamy ceny będą z pewnością się mocno wahać, pewne jest tylko, iż niezależnie od tych czynników będzie to najprawdopodobniej kilkaset tysięcy złotych i możliwe że będzie to największa pożyczka naszego życia. Szczególnie z tego powodu wybór oferty kredytu jest tak ważny, ryzyku że skończymy jak frankowicze istnieje, a przy tak dużym kredycie minimalne różnice oprocentowania kredytu mogą w skali kilkunastu lat sprawić, iż zaoszczędzimy lub niepotrzebnie wydamy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dobrym rozwiązanie jest udanie się do radców kredytowych w celu pomocy wyboru najlepszej oferty, lecz musimy pamiętać aby wszystko sprawdzić dokładnie i nie nabrać się na obecne trendy finansowe, frankowicze, również próbowali wykorzystać lukę i skorzystać z promocji. Najbezpieczniejsza dla nas będzie oferta regularna wybranego banku, na możliwie najlepszych warunkach. Musimy liczyć się tego iż bank będzie od nas wymagał około 10% wkładu własnego, druga pożyczka raczej nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ tworzymy nowe zadłużenie które będzie widoczne w biurze informacji kredytowej, a tym samym bank przy udzielaniu może wziąć ją pod uwagę co wpłynie na naszą zdolność kredytową. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku będzie skorzystanie z programów pomocy udzielanej przy kredytach hipotecznych. Jednym z najbardziej popularnych w ostatnich czasach jest tak zwane MDM, czyli mieszkanie dla młodych. Jeśli spełniamy warunki programu, możemy wnioskować a pokrycie części kosztów kredytu, zazwyczaj pokrywana jest część wkładu własnego.