Czy rolnik to zawód marzeń?

Możemy podziwiać pierwsze promienie słońca. Mamy kontakt z naturą. Dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Lubimy zwierzęta, więc opieka nad nimi to dla nas przyjemność. W dodatku sami jesteśmy sobie szefem. Czego chcieć więcej? Czy nie jest to praca idealna? Czy rolnik to zawód marzeń? Z czym wiąże się praca na własnym gospodarstwie? Nie zawsze jest tak kolorowo.

Własne gospodarstwo rolne

Śledząc ostatnio programy telewizyjne wydawać by się mogło, że praca na własnym gospodarstwie może być spełnieniem naszych marzeń. Na pewno jest to wielkie wyzwanie, które wymaga dużo pracy i wysiłku. Jeśli lubimy wyzwania i pracę na swoim możemy odczuwać satysfakcję, która będzie w stanie wiele wynagrodzić. Niepodważalnym atutem jest również otoczenie. Wieś, cisza i spokój. Bliski kontakt z naturą i zwierzętami. Wielu z nas pokochałoby takie życie.

Brak płynności finansowej

Praca rolnika to również duża odpowiedzialność. Nie tylko za gospodarstwo ale i za rodzinę, którą zazwyczaj mamy na utrzymaniu. Bywają okresy przestojów, kiedy nie ma zbiorów lub niesprzyjające warunki pogodowe je zniszczą. W dzisiejszych czasach praca jest znacznie ułatwione dzięki specjalistycznym maszyną. Jednak sprzęt rolniczy bywa bardzo drogi. Jeśli niespodziewanie się zepsuje i będzie trzeba kupić nowy, gospodarstwo może utracić płynność finansową. W większości przypadków kredyty są nieodłączną częścią tej działalności. Wiele osób może to zniechęcić.

Ucieczka do miasta

Rzadko zdarza się, że ktoś z miasta przeprowadza się na wieś i tam zaczyna swoją działalność rolniczą. Zazwyczaj ziemia przechodzi z pokolenia na pokolenie. Częściej można zaobserwować odwrotną sytuację. Kiedy to dzieci roślinka wyjeżdżają do miasta w poszukiwaniu lepszego życia i zrobienia kariery. Każdy ma prawo sam zdecydować o własnym losie. Zdarza się, że takie osoby niekiedy wracają szybciej niż wyjechały. Rzeczywistość w mieście jest zupełnie odmienna niż ta, którą znają. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Jeśli ktoś ma dużo samozaparcia może poradzić sobie w każdej sytuacji.

Jeśli wychowamy się na wsi i przez całe życie będziemy obserwować jak wygląda praca na gospodarstwie będzie nam dużo łatwiej. Przyjezdny nie zdobędzie takiej wiedzy jak osoba, która całe dzieciństwo bawiła się w polu czy pomagała ojcu wydoić krowę. Wygląda, więc na to, że osoby wychowane na wsi są w sposób naturalny przygotowane do tego zawodu. Uczą się go przez całe swoje życie. Praca rolnika jak każda inna ma swoje plusy i minusy.