Jak zacząć sprzątać profesjonalnie?

Bardzo dobrym pomysłem na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest założenie firmy sprzątającej. W związku z rozwojem gospodarczym nastąpił boom na budowę nowych budynków, a tym samym znacznie powiększył się rynek dostępny dla firm sprzątających. Do wyboru są magazyny, biurowce, hale, apartamentowce, bloki, a nawet mieszkania prywatne. Tempo życia, a co za tym idzie brak wolnego czasu wymusza na ludziach zupełnie inne podejście do utrzymania czystości. Nie każdy sprzątanie mieszkanie szybko i sprawnie.

Czy firmy sprzątające są potrzebne?

Wydaje się więc, że rynek pracy jest ogromny i ciągle się powiększa, wraz z rozwojem budownictwa i dużym przypływem ludzi do miast. Jeżeli chodzi o sprzątanie działalność gospodarcza nie wymaga zbyt dużych nakładów, nawet przy zakupie profesjonalnego sprzętu. Najpierw warto zakupić dobre ścierki, mopy, czy środki czyszczące dopiero później w droższe odkurzacze. Natomiast jeśli chodzi o sprzęt do czyszczenia posadzek, to będzie potrzebny dopiero przy dużych przestrzeniach. Istotne jest, że przy wykonywaniu tej działalności nie są potrzebne jakieś szczególne umiejętności, ani wykształcenie. Aby jednak zaistnieć na rynku konieczna jest odpowiednia reklama i to na początku jest największy wydatek.

Jak zaistnieć w branży sprzątającej?

Poczynając od informowania przez ulotki, następnie dobre wypozycjonowanie firmy w przeglądarkach internetowych, na uczestnictwie w organizowanych przetargach kończąc. Dobrze byłoby pomyśleć o własnej stronie internetowej, która informowałaby potencjalnych użytkowników o zakresie działań firmy. Ważnym narzędziem informacyjnym jest blog pokazujący różne aspekty pracy. W momencie pozyskania zleceń będzie wiadomo w jaki sprzęt zainwestować.

Jaki sprzęt jest potrzebny do sprzątania?

Przy sprzątaniu pomieszczeń biurowych wystarczy podstawowy serwis z wózkiem na podręczne akcesoria i wyciskarką doczołową, odkurzacz z elektroszczotką, a jeśli chodzi o czyszczenie okien, to ręczny sprzęt jest odpowiedni. Przy robieniu porządków w budynkach po remontach oprócz podstawowego sprzętu przyda się szorowarka jednotarczowa i myjka ciśnieniowa. Natomiast duże powierzchnie wymagają automatów szorująco zbierających. Jak widać zakres prac może być bardzo rozległy, dlatego najpierw trzeba zapewnić sobie zaplecze, a dopiero później gromadzić odpowiednie narzędzia pracy, a ponieważ sprzątanie to bardzo przyszłościowa branża należy inwestować w bardzo przemyślany sposób. Ceny powinny być tak skalkulowane, aby nie pracować poniżej kosztów, tylko dlatego żeby zdobyć klienta. Czasami lepiej zarobić mniej i cierpliwie pozyskiwać klientów, tak by nie toczyć niepotrzebnej batalii cenowej.