Polska bankowość należy do jednych z najnowocześniejszych na świecie. Dwadzieścia razy częściej niż Niemcy, Polacy płacą na co dzień zbliżeniowo. Jesteśmy także liderami w płatnościach mobilnych.
Przez smartfona płaci 40% polaków.
W obecnych czasach 97% polaków ma konto w banku. Banki zarabiają na każdej karcie, każdym prowadzonym rachunku i wypłacie z bankomatu.
Czeki
Czeki to wynalazek sprzed stu lat, a nasza bankowość powstała na dobrą sprawę w latach dziewięćdziesiątych, i od samego początku mogła korzystać z nowych technologii.
U nas od razu pojawiły się karty płatnicze i przelewy, które są o wiele bardziej wygodne i przede wszystkim tańsze w użytkowaniu.
Przelewy
Codziennie wysyłamy przelewy, ale na dobrą sprawę nie wiemy co dzieje się z naszymi pieniędzmi, kiedy klikniemy “wyślij”. Jeżeli wykonujemy przelew na inny rachunek, ale w obrębie tego samego banku, jest on wykonywany niemal natychmiastowo, ponieważ dzieje się w ramach jednego systemu.
Jeśli jest to przelew na rachunek w innym banku, pośrednikiem w takim przypadku jest KIR (Krajowa Izba Rozliczeń). Prowadzi ona system rozliczeń między bankami.
Banki prowadzą średnio trzy takie sesje jednego dnia, tylko w dni powszednie, dlatego też nie dostajemy pieniędzy od razu.
Kredyty
Bank to przede wszystkim instytucja finansowa udzielająca kredytów. Zarabia na różnicy między oprocentowaniem lokat i kredytów. Decyzję o udzieleniu kredytu nie podejmuje pracownik banku, ale komputer na podstawie historii danego klienta. W przypadku firm korporacyjnych, decyzję o udzieleniu kredytu podejmują osoby zarządzające bankiem.
System bezpieczeństwa
Napad na bank i obrabowanie skarbca w dzisiejszych czasach nie byłoby możliwe. Prawda jest taka, że tylko kilka największych banków ma odpowiednie skarbce do przechowywania dużych zapasów gotówki.
Bank to specyficzne przedsiębiorstwo, bo choć jego celem jest generowanie zysków, to jednak obraca naszymi pieniędzmi, dlatego musi być transparentny i podlegać odpowiednim regulacjom.