Jeszcze nie tak dawno, we wszystkich mieszkaniach na terenie całego kraju dało się zauważyć podobny wystrój – wszędzie królowała potężna meblościanka, oczywiście z barkiem jako punktem obowiązkowym. Sytuacja taka wynikała z faktu, że w sklepach po prostu nie było innych produktów. Na szczęście tamte czasy już jakiś czas temu odeszły w zapomnienie i obecnie produktów do stylizacji wnętrz jest tak dużo, że każdy może urządzić własne cztery kąty wyłącznie według indywidualnych upodobań.
Minimalizm – chwilowa moda czy stały trend?
Kilka lat temu wydawało się, że minimalizm, który przywędrował do nas z krajów skandynawskich, zagości na polskim podwórku wyłącznie przez chwilę. Bo jak by to miało być, że Polacy, którzy na dobrą sprawę dopiero rozkręcają się w konsumpcyjnym odbiorze świata, nagle o sto osiemdziesiąt stopni zmieniają swoje przyzwyczajenia. Czas jednak zawsze jest najlepszym weryfikatorem i na podstawie ostatnich lat doskonale widać, że to nie była tylko chwilowa moda. Wydaje się, że minimalizm zagościł na dobre w sercach rodaków. Czym się on charakteryzuje?
Minimalistyczne zagospodarowanie przestrzeni
W minimalistycznym stylu urządzania wnętrz nie chodzi o to, aby przestrzeń była zupełnie pusta. Na pierwszym planie stawia się wygodę i funkcjonalność. Przestrzeń nie może być nadto przytłoczona meblami, z których i tak się nie korzysta. Dominują więc meble (zobacz na https://milameble.pl/) funkcjonalne. W jadalni konieczny jest stół, a w salonie przestronny komplet wypoczynkowy. Jeżeli chodzi o kolorystykę, to wybierane są jasne odcienie. Taki zabieg, zarówno w przypadku koloru farby na ścianach jak i przy meblach, daje optyczne powiększenie przestrzeni, co jest niezwykle istotnym czynnikiem zwłaszcza przy niewielkich kawalerkach.
Powrót do korzeni – rustykalna miłość
Minimalizm to nie jedyny modny trend w przypadku wystroju wnętrz. Dużą popularnością cieszy się także styl rustykalny. Już na pierwszy rzut oka na rustykalne pomieszczenie sprawi, że na myśl od razu przychodzą sielskie wakacje spędzone na wsi. Dominują tu produkty drewniane oraz ciepła kolorystyka, zupełnie przeciwnie niż w minimalizmie, gdzie dobierane barwy są raczej stonowane. Duża ilość poduszek oraz innych dodatków to cecha charakterystyczna każdego rustykalnego wnętrza. Taki powrót do korzeni to coraz popularniejszy sposób na zagospodarowanie przestrzeni zarówno w niewielkich mieszkaniach w bloku jak i w przypadku pomieszczeń w domkach jednorodzinnych. Po takie rozwiązanie coraz chętniej sięgają osoby młode.