Do czego służy ubezpieczenie Assistance?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu poruszającego się po drogach. Jest to tak zwane ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, bardzo ważne w przypadku stłuczki, kraksy, czy poważnego wypadku związanego z ruchem na drogach. Za brak tego ubezpieczenia grożą surowe kary pieniężne. Obecnie wszystkie pojazdy mechaniczne wpisywane są do rejestru, w związku z tym odnalezienie nieuprawnionych użytkowników jest dość szybkie i proste. Obecnie rynek zdominowany jest przez polisy komunikacyjne, ponieważ rośnie liczba użytkowników i posiadaczy pojazdów. Obligatoryjność ich wymaga, aby każdy właściciel dopełnił tego obowiązku.

Jak działa ubezpieczenie Assistance?

Dodatkiem do OC bardzo często bywa Assistance, które czasami podnosi kwotę do zapłaty, ale przez większość firm dodawane jest jako dodatkowy benefit do podstawowej składki. Assistance nie jest obowiązkowe, ale bardzo przydatne dla kierowców poruszających się po drogach. Prawie każdy znalazł się w sytuacji awaryjnej gdzieś daleko od domu, stojąc samotnie na poboczu i licząc na pomoc przejeżdżających pojazdów. Assistance dołączane bezpłatnie do ubezpieczenia OC występuje w wariancie podstawowym, najbardziej ubogim. Możliwe jest holowanie uszkodzonego auta, zazwyczaj do 150 km oraz naprawa w kwocie do 100€. Jest to najprostsza wersja, wybierana najchętniej przez kierowców poruszających się niedaleko miejsca zamieszkania.

Czy warto mieć ubezpieczenie za granicą?

Aby skorzystać z opcji bogatszych, trzeba wnieść dodatkową opłatę. Można wówczas korzystać z usługi holowania na dłuższe odległości, wymianę uszkodzonej opony, dowóz paliwa w przypadku, kiedy go zabraknie, wynajem samochodu zastępczego i wiele innych. Niektóre firmy reasekuracyjne posiadają usługę Assistance za granicą. Dedykowane są one kierowcom podróżującym na odpoczynek wakacyjny albo w interesach. Zawierane są one najczęściej na okres od jednego do sześciu miesięcy, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób podróżujących czasowo. Obejmują swym zakresem holowanie w przypadku awarii lub kolizji, pomoc jeżeli dojdzie do kradzieży lub wiele innych. Warto skorzystać z takiego ubezpieczenia, ponieważ nie wiadomo kiedy nastąpi sytuacja kryzysowa i pomoc będzie natychmiastowo potrzebna, tym bardziej że korzystając z autostrad i dróg ekspresowych, nie można liczyć na pomoc usłużnych kierowców, którzy zaholują do najbliższej stacji obsługi. Tym bardziej że teraz rzadko się zdarza, żeby na wyposażeniu samochodu znajdowała się linka holownicza. Dlatego lepiej liczyć na siebie, chociażby dlatego, że cena podstawowego wariantu albo jest bardzo niska, albo wchodzi w pakiet OC.