Prawnik – zawód, który kojarzy nam się z zarabianiem ogromnych pieniędzy i wielkim szacunkiem w społeczeństwie. Wielu młodych ludzi marzy o tym, żeby pracować w ten sposób. Jednak jeśli chcemy spełnić to marzenie, czeka nas długa droga. Co musimy zrobić, żeby zostać adwokatem?
Adwokat kojarzy się z prestiżowym zawodem i wysokimi zarobkami? Sprawdź, jak możesz nim zostać.
Jak wygląda praca adwokata?
Adwokat na co dzień musi udzielać pomocy prawnej swoim klientom (indywidualnym lub firmom). Sporządzają oni opinie prawne, dzięki którym klienci mogą sobie poradzić ze swoimi problemami. Oprócz tego, mogą oni również pracować w sądach, gdzie występują jako obrońcy w sprawach karnych. Najczęściej jednak prawnik prowadzi swoją kancelarię, lub zatrudnia się u bardziej doświadczonych przedstawicieli tego zawodu. Mogą też zdecydować się na współpracę z konkretną firmą, gdzie sporządzają dokumentację prawną i zajmują się przygotowywaniem porad. Praca adwokata może być naprawdę przyjemna, jeśli lubimy wyzwania i potrafimy dobrze organizować swój czas. Czasem okaże się, że będziemy musieli pracować pod presją czasu, a więc musimy mieć sporą odporność na stres.
Jak zostać prawnikiem?
Do wykonywania tego zawodu będziemy potrzebować odpowiedniego wykształcenia. Zaczynamy od studiów prawniczych, a później będziemy musieli podejść do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. Żeby móc napisać taki test, potrzebne nam będą niezbędne dokumenty, takie jak kwestionariusz osobowy, który znajdziemy na stronie internetowej izby adwokackiej, którą wybierzemy, dyplom ukończenia studiów prawniczych ze stopniem magistra (najlepiej jeśli ukończymy studia w Polsce, bo nie wszystkie studia zagraniczne będą uznawane w naszym kraju), oraz zdjęcia. Na większości uczelni będziemy musieli też uiścić opłatę wstępną. Jej wysokość będzie zależała od miasta, w którym studiujemy. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie internetowej wybranego uniwersytetu.
Jak wygląda sam egzamin? Składa się on ze 150 pytań, a żeby go zdać musimy zdobyć przynajmniej 100 punktów. Jeśli nam się nie uda, będziemy mogli spróbować ponownie dopiero za rok. Kiedy uda nam się zdać test, zostaniemy wpisani na listę aplikantów. Kiedy ukończymy aplikację, będziemy mogli rozpocząć pracę w zawodzie. Na początku prawdopodobnie będziemy pracować w kancelariach innych prawników, ale w przyszłości być może uda nam się otworzyć własną. Wszystko zależy od tego czy sprawdzimy się w danym zawodzie.