Kiedy lepiej nie brać kredytu?

W przypadku, kiedy nie mamy zbyt wiele oszczędności, zakupy na raty wydają nam się być świetnym pomysłem. Pozwalają nam one na rozłożenie kosztów zakupów w czasie, dzięki czemu nie musimy wydawać zbyt dużych kwot na raz. Jednak kredyt ratalny nie zawsze jest dobrym pomysłem. Kiedy lepiej z niego zrezygnować?

Przemyśl swoją decyzję

Oczywiście każdy sam podejmuje swoje decyzje finansowe, nie oznacza to, że każda decyzja będzie dobra. Jeśli chcemy uniknąć kłopotów finansowych, powinniśmy zastanowić się dwa razy zanim podpiszemy umowę kredytową. Warto przemyśleć wszystkie za i przeciw, bo po złożeniu podpisy na umowie nie będzie już odwrotu. W jakich sytuacjach lepiej zrezygnować z kredytu?

Kiedy lepiej nie brać kredytu?

1. Kiedy nie oszczędzasz
Jeśli wiemy, że nie jesteśmy w stanie odłożyć pewnych kwot miesięcznie, może się okazać, że nie będziemy w stanie spłacać rat kredytu. Zakupy na raty bardzo często wydają nam się kuszące ze względu na to, że nie musimy oszczędzać, żeby spełnić swoje marzenia. Nie mniej jednak, jeśli nie jesteśmy w stanie oszczędzać, nie uda nam się spłacać rat. Kredyt będzie tylko chwilowym zastrzykiem gotówki, ale nie sprawi on, że w magiczny sposób będziemy dostawać dodatkowe pieniądze co miesiąc. Dlatego warto zastanowić się czy faktycznie jest nas stać na to, żeby wziąć kredyt ratalny. Będąc w takiej sytuacji, powinniśmy najpierw zastanowić się nad tym jak zarządzamy swoim budżetem.
2. Kiedy masz już jakiś kredyt
W momencie, kiedy mamy już jakieś kredyty lub inne zobowiązania finansowe, może nie powinniśmy decydować się na kolejne. W ten sposób bardzo łatwo jest wpaść w spiralę długów. Będziemy brać kolejne pożyczki, żeby spłacić zobowiązania z przeszłości, przez co nigdy nie uda nam się wyjść na prostą. Przeprowadzając analizę finansową powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na inne kredyty, ale też na to czy mamy karty kredytowe i jak prezentują się ich limity.
3. Kiedy Cię na niego nie stać
Zanim weźmiemy kredyt ratalny wierzyciel będzie chciał sprawdzić naszą zdolność kredytową. Dzięki temu będzie on w stanie ocenić czy uda nam się spłacać ustalone raty, czy nie. Nie mniej jednak, to my sami jesteśmy w stanie najlepiej ocenić naszą sytuację finansową. Musimy wziąć pod uwagę to, ile pieniędzy wydajemy miesięcznie i spróbować ocenić, czy standard naszego życia bardzo się pogorszy, jeśli zobowiążemy się do spłacania rat kredytu. Sami musimy zdecydować czy jesteśmy gotowi na takie zobowiązanie.