Wielu młodych ludzi widzi potencjał w studiach z zakresu rachunkowości czy finansów. Kończąc takie studia, zdobywamy wiedzę, która umożliwia nam prowadzenie biura rachunkowego. Jeśli interesują nas finanse i podatki, warto dowiedzieć się jak otworzyć taki biznes i jak prowadzić go, żeby zacząć zarabiać.
Biuro rachunkowe – charakterystyka
Miejsce to zajmuje się świadczeniem wielu usług. Między innymi są to:
-prowadzenie ksiąg rachunkowych na podstawie dowodów księgowych,
-zbieranie i przechowywanie dowodów księgowych i dokumentacji związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej,
-prowadzenie sprawozdań finansowych,
-wycena aktywów,
–podatki – pilnowanie płatności,
-ustalanie wyników finansowych.
To tylko część usług, które może oferować biuro księgowe.
Kto może pracować w biurze rachunkowym?
W biurze rachunkowym mogą pracować osoby, które mają odpowiednie wykształcenie i nigdy nie były karane, w szczególności za przestępstwa związane z wiarygodnością dokumentów czy obrotem finansowym. Muszą one też posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, ale tylko wtedy, gdy dane biuro zajmuje się czymś więcej, niż tylko prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów. Osoba prowadząca takie biuro musi posiadać certyfikat księgowy i odpowiednie świadectwa kwalifikacyjne.
Jak założyć biuro księgowe?
Żeby założyć biuro rachunkowe, będziemy musieli założyć działalność gospodarczą. Możemy zdecydować się tutaj na jednoosobową działalność lub na spółkę. Później będziemy musieli określić też PKD, które będzie nas obowiązywało. Możemy zdecydować się na opodatkowanie na zasadach ogólnych, lub na podatek liniowy. Czym różnią się one od siebie? Najpopularniejsze jest opodatkowanie ogólne, czyli takie, w których podatek wynosi 18 lub 32 procent. W tym przypadku możemy korzystać z różnych ulg i odliczeń. W przypadku podatku liniowego, będzie on zawsze wynosił 19%, ale niestety w tym przypadku nie będziemy mogli już korzystać z ulg. Taki rodzaj opodatkowania będzie dla nas korzystny, jeśli nasz biznes zarabia dużo pieniędzy. Niestety nie będziemy mogli rozliczać się wspólnie z małżonkiem, co może być sporym utrudnieniem. Wybierając formę opodatkowania, powinniśmy zastanowić się ile będziemy zarabiać w naszym biznesie. W ten sposób będziemy mogli wybrać sposób, w jaki najbardziej będzie nam się opłacało płacić podatki. Jeśli nie jesteśmy pewni co wybrać, możemy skorzystać w porad prawnych, które znajdziemy online lub w kancelarii prawnej.