Czym jest zdolność kredytowa?

Kiedy będziemy starać się kredyt gotówkowy, może się okazać, że bank będzie chciał sprawdzić jaka jest nasza faktyczna zdolność kredytowa. Co to właściwie jest i jak możemy sprawdzić czy jesteśmy wypłacalni?

Żaden bank nie będzie chciał dać nam kredytu od tak. Gdyby tak było, z pewnością traciłby na tym spore pieniądze. Dlatego właśnie zanim zostanie podjęta jakakolwiek decyzja, bank będzie chciał sprawdzić jaka jest nasza zdolność kredytowa. Co to oznacza? Jest to możliwość (lub jej brak) spłaty zobowiązania wraz z odsetkami i ewentualnymi dodatkowymi kosztami w określonym terminie, który możemy zobaczyć w umowie.

Jak ocenia się zdolność kredytową?

Żeby bank mógł zdecydować czy może przyznać nam pożyczkę, czy też nie, będzie musiał przeprowadzić analizę zdolności kredytowej. Dzieli się ona na dwa kluczowe etapy, czyli analizę ilościową i jakościową. Ta pierwsza polega na sprawdzeniu sytuacji finansowej kredytobiorcy, która polega na przeanalizowaniu uzyskiwanych w danym momencie dochodów, miesięcznych kosztów utrzymania (na które wlicza się koszt czynszu za mieszkanie, opłat za media i tym podobne) i obecnego zadłużenia (czyli pozostałych kredytów, pożyczek i stanu kart kredytowych). Generalnie chodzi o ocenienie czy będziemy w stanie spłacać raty kredytu i czy po tym wszystkim zostaną nam jeszcze jakieś pieniądze. Ważne jest to, że liczą się tutaj nie tylko sumy pieniężne, ale też na przykład źródło dochodu. Znacznie łatwiej będzie nam dostać kredyt jeśli mamy umowę o pracę, niż o dzieło.
Druga część analizy jest analizą jakościową, która polega na sprawdzeniu danych, które mogą mieć wpływ na późniejsze spłacanie kredytu. W to wlicza się między innymi:
-wiek,
-stan cywilny,
-ilość osób na utrzymaniu, w tym dzieci,
-staż pracy,
-edukacja,
-status mieszkaniowy, a więc czy wynajmujemy mieszkanie czy mieszkamy na swoim,
-wykonywany zawód,
-czy w przeszłości braliśmy już kredyty i czy je spłacaliśmy.
Te wszystkie czynniki będą miały ogromny wpływ na to, czy dostaniemy pieniądze, czy nie. Ważne jest też to, że przed złożeniem wniosku o kredyt powinniśmy sami zastanowić się jaka jest nasza zdolność kredytowa. Dzięki temu nie będziemy marnować czasu na wizyty w banku i będziemy mogli sami ocenić jaka może być decyzja kredytodawcy i czy dostaniemy kredyt gotówkowy. Warto też sprawdzić swoją historię w BIK. Można to zrobić na ich stronie internetowej. W ten sposób uda nam się uniknąć przykrych niespodzianek, kiedy pójdziemy złożyć wniosek o kredyt w wybranym banku.