Komornik sądowy jest osobą, która zajmuje się egzekucją długów. Ma on raczej złą sławę, chociaż często okazuje się, że niesłusznie. Na czym polega praca tej osoby i jak dokładnie wygląda jej działanie?
Kim jest komornik?
Jest to funkcjonariusz publiczny, który ma za zadanie egzekucję długów. Przychodzi on do nas w momencie, kiedy przestajemy spłacać nasze zobowiązania finansowe i ma prawo przejąć naszą własność – najczęściej sprzęty, ale czasem też całą nieruchomość. Jak wygląda jego działanie krok po kroku?
Praca komornika
Osoba ta działa przy sądach rejonowych, czyli w określonych rejonach. Nie mniej jednak, wierzyciel może zdecydować się na usługi komornika z innego miejsca, jeśli ma taką potrzebę. Nie mniej jednak, będzie wtedy musiał ponieść dodatkowe koszty wynikające z jego pracy. Co więcej, wybrana osoba nie może odmówić egzekucji długów. Komornicy przyjmują przedsiębiorców w swoich kancelariach, do których możemy się zgłosić w celu egzekucji długów. Ważne jest też to, że godziny pracy komorników to 7:00 – 21:00, ale mogą oni też wykonywać działania w nocy, jeśli otrzymają odpowiednie pozwolenie od sądu rejonowego.
Podstawowym zadaniem komornika jest prowadzenie egzekucji długów, a więc zastosowanie określonych środków przymusu, które doprowadzą do odzyskania pożyczonym pieniędzy. Najprostszym przykładem będzie tutaj przejęcie nieruchomości, która jest zabezpieczona hipoteką. Egzekucja może się rozpocząć dopiero w momencie, kiedy odbędzie się sprawa sądowa. Nie jest więc tak, że bank może nasłać na nas komornika wtedy, kiedy będzie miał na to ochotę.
Egzekucja komornicza to ostateczność
Prawda jest taka, że komornik jest ostatnią osobą, która zajmuje się naszym długiem. Na początku będziemy dostawać liczne wezwania do zapłaty i dopiero w momencie, kiedy się do nich nie ustosunkujemy, do akcji będą mogli wkroczyć komornicy. Nie jest tak, że w momencie, kiedy zapomnimy o zapłaceniu jednej raty kredytu, od razu w naszych drzwiach stanie egzekutor długu. Bank podejmie wiele działań, które będą miały na celu odzyskanie pożyczonych pieniędzy, a egzekucja komornicza będzie ostatnią z nich. Dlatego też warto posłuchać wezwań do zapłaty i uregulować należność, kiedy jeszcze mamy ku temu okazję. Moment, w których w naszych drzwiach pojawią się komornicy oznaczać będzie, że nasza sprawa jest już w zasadzie skończona i nic nie możemy więcej zrobić. Wiele osób będzie błagało komornika o jeszcze jedną szansę, ale nie ma to większego sensu.