Zanim zdecydujesz się na kredyt

Wielu z nas zastanawia się nad wzięciem kredytu. Mamy przeróżne cele, które chcemy zrealizować, ale nasze finanse powstrzymują nas przed spełnieniem tych marzeń. Co warto rozważyć zanim zaczniemy zastanawiać się jak wybrać kredyt?

Kredyt – definicja

Kredyty można podzielić na dwa typy – inwestycyjne i konsumpcyjne. Te pierwsze bierzemy po to, żeby w coś zainwestować, a więc żeby po jakimś czasie zacząć czerpać korzyści finansowe z pożyczonych pieniędzy. Zazwyczaj na tego rodzaju zobowiązania decydują się przedsiębiorcy, którzy potrzebują gotówki na rozkręcenie swojego biznesu. Niedługo po tym ma on zacząć nam przynosić korzyści, dzięki którym będziemy mogli nie tylko spłacić zadłużenie, ale też zacząć zarabiać pieniądze. Jeśli chodzi o kredyt konsumpcyjny, bierze się go po to, żeby coś kupić. Zazwyczaj jest to dom, samochód, mieszkanie, lub inne tego typu droższe rzeczy. Bierzemy go wtedy, kiedy nasze oszczędności są niewystarczające, żeby opłacić dany zakup.

Po co bierzemy kredyty?

Jeśli chodzi o kredyt inwestycyjny, sprawa jest prosta, ale po co bierzemy kredyty konsumpcyjne? Przecież nie przynoszą nam one żadnych zysków, a mają RRSO, a więc kosztują i to często niemało. Powodem, dla którego decydujemy się na kredyt jest to, że pozwala nam on na zaoszczędzenie czasu. Dzięki niemu nie musimy czekać aż uda nam się oszczędzić wymagane pieniądze. Swoje marzenia możemy spełnić od razy, a ich koszty zostają rozłożone w czasie. Nie mniej jednak, kiedy będziemy zastanawiać się jak wybrać kredyt, musimy zwrócić uwagę na jego rzeczywiste koszty. Tylko w ten sposób będziemy w stanie ocenić czy faktycznie opłaca nam się w niego inwestować. Często może się okazać, że kiedy podsumujemy wszystkie jej koszty (odsetki, RRSO), bardziej będzie nam się opłacało poczekać kilka miesięcy i oszczędzić trochę gotówki.

Przed wzięciem kredytu…

…zastanów się czy naprawdę go potrzebujesz. Kredyt jest ogromnym zobowiązaniem, które będziemy spłacać przez wiele kolejnych lat. Dlatego też taką decyzję trzeba bardzo dokładnie przemyśleć, jeśli nie chcemy wpaść w kłopoty finansowe. Warto też przeprowadzić symulację kredytową, dzięki której będziemy w stanie oszacować wysokość miesięcznych rat. Dzięki temu dowiemy się ile pieniędzy zostanie nam na bieżące wydatki i czy w ogóle będziemy w stanie w ten sposób żyć. Z pewnością nie powinno się brać kredytów zbyt pochopnie, bo taka decyzja może okazać się dla nas zgubna w konsekwencjach.